nie ważne co się wydarza, ważne jak na to reagujesz...

Trudne wydarzenie najczęściej ukazuje przed nami nasze słabości. Pokazuje, jak łatwo wchodzimy w poczucie winy, oskarżanie innych, poczucie własnej krzywdy, złość, chęć zemsty, rywalizacji, ukarania siebie, czy kogoś. Często możemy też dostrzec, z jaką łatwością przerzucamy odpowiedzialność, która należy do nas, na drugiego człowieka.

 
Jak tylko spojrzymy uważnie, dostrzeżemy, jak w machinalny sposób reagujemy. Jak jedna sytuacja uruchamia cały łańcuszek głęboko skrywanych w nas myśli, przekonań, uczuć i emocji. Często sami zaskoczeni jesteśmy swoją własną reakcją. W trudnych dla nas sytuacjach zazwyczaj reagujemy szybko i automatycznie, dziwiąc się później, jak mogłem tak zrobić? A czasem bardzo skrupulatnie i skutecznie, zawzięcie i zaciekle podsycamy w sobie emocje, które utwierdzają nas w słuszności naszej reakcji, tym samym potwierdzając i pieczętując nasz stary wzorzec.
 
 
 Może to jest właśnie Twój czas na zmianę?
 
 
 
Psychoterapeuta Gestalt wierzy, że człowiek jest absolutnie wolny i ma pełną zdolność i prawo do organizowania siebie oraz swojego otoczenia w najlepszy możliwy sposób. Człowiek jest niepowtarzalną jednostką, tworzy normy i wartości inspirowany swoją przeszłą historią i doświadczeniami. Na nim zarazem spoczywa odpowiedzialność za siebie i swoje zdrowie, dążenie do przyjemności, swoje „tu i teraz”.
 

Kiedy warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty?

Często wystarczającym powodem jest odczuwany dyskomfort życia, kiedy mamy poczucie, że wszystko co zrobiliśmy do tej pory nie działa wystarczająco. Na przykład wtedy, gdy przytłaczają nas „trudne” emocje, czujemy się pogmatwani, zagubieni, niespójni. Kiedy mamy poczucie, że kręcimy się w kółko lub gubimy poczucie sensu.
 
Ale Psychoterapia Gestalt umożliwia również pomoc w kryzysach życiowych, takich jak problemy w związku, rozstanie, żałoba, samotność, depresja, wypalenie zawodowe.
 
Psychoterapia Gestalt jest narzędziem rozwoju, samopoznania, podróżą w głąb własnej osobowości, dzięki której możemy stawać się w pełni sobą.

 

Jeśli jesteś gotowa/gotów aby otworzyć się na siebie, to zapraszam cię do kontaktu - Dorota Trzmielewska